Onome tko voli velike gradove u kojima se tradicija prožima s modernim i obratno, Bangkok je pravo mjesto za istraživanje. Sam po sebi atrakcija, služi kao odskočna daska za putnike u druge dijelove zemlje: na egzotične tropske otoke ili u sjeverna plemenska područja, ali i u susjedne države, Vijetnam, Laos i Kambodžu.
Prvi pogled na grad možda će razočarati odsustvom azijskih klišeja u obliku ljudi na biciklima koji prevoze robu na tržnicu jer susrest ćete se s ulicama od neona, betonskim dolinama i futurističkom arhitekturom gdje na neboderima dominiraju jumbo plakati. Tek nekoliko koraka u unutrašnjost kvarta otkrit će bezbrojne isprepletene ulice s tradicionalnom tajlandskom kulturom – splet mirisa, okusa i zvukova koji se rijetko zaboravljaju. To sve, ako vam ne smeta brzo probijanje kroz gradsku gužvu, odradit ćete na moto-taksiju koji možete pozvati najjednostavnijim mahanjem ruke u bilo kojem dijelu grada.
Želite li se gradom kretati njegovim glavnim žilama kucavicama, zasigurno ćete se poslužiti gradskim vlakom, nadzemnom željeznicom čija brzina dovede putnika na drugi dio grada za tili čas. Oko svake stanice razvijen je mali centar na koji se najčešće naslanja veliki shopping kompleks u kojem mnogi provode svoje slobodne dane, bilo da se radi o razgledanju izloga, posjetu restoranima ili odlasku u kino. Osim poznatih modernih kinodvorana, tu se nalaze i stara tradicionalna kina što je za filmoljupce pravi doživljaj. Pogotovo zbog tajlandske tradicije da se prije svake projekcije oda počast kralju.
Putovanje brodom ili gliserom vrlo je popularno u gradu koji se inače može podičiti brojnim kanalima i plutajućim tržnicama. Svakih nekoliko minuta s najbližeg pristaništa možete stići bilo gdje na rijeci, pa tako i do brojnih budističkih hramova koji se nalaze pored vode.
Vrijedi spomenuti da je Bangkok jedan od sigurnijih gradova te da je nasilje nad strancima vrlo rijetko. Štoviše, milijuni stranaca žive ovdje baveći se raznim poslovima – od IT-a do turizma. Škole na stranim jezicima nisu rijetkost, a sve to može se zahvaliti dobroj organizaciji, kako prometa tako i drugih usluga – od zdravstva do dobivanja radnih dozvola.
Grad se nalazi četrdeset kilometara od Tajlandskog zaljeva što ga čini bitnom lukom, a leži na delti rijeke Chao Phraya. Stari dio grada krase sojenice, kolibe na brodicama i splavi usidrene u rukavcima i riječnim kanalima. Uz već spomenute muzeje, sveučilišta i kazališta, u Bangkoku se nalazi više od tristo hramova od kojih su najpoznatiji Wat Pho i Wat Phra Kaew.
Daleko najpoznatija ulica u gradu je Khao San cesta, dugačka oko četiristo metara, a na glasu je kao centar backpacking turista s ponudom noćnog života u klubovima, restoranima i uličnim događanjima. Cijeli kvart isprepleten je uličicama koje na kraju vode na Khao San. Smještaji su ovdje zaista cjenovno pristupačni, kao i mnogobrojne turističke ponude, a željni noćnog života ovdje će se jednostavno izgubiti – u pozitivnom smislu.
Tu je moguće susresti ljude svih društvenih pozadina koji su iz različitih razloga stigli u Khao San. Tako imamo dobro obrazovane zapadnjake koji bježe od programiranog života u laganiju svakodnevicu, putnike na proputovanju kroz regiju, svakodnevne turiste, volontere, ulične glazbenike iz cijelog svijeta, umjetnike i ugostitelje.
Ponuda masaže jedna je od posebnosti grada. U svakoj ćete ulici vidjeti poslagane ležaljke i čovjeka koji vas zove na polusatnu masažu. Dovoljno je da legnete i opustite se. Osim toga, masaže se pružaju i u mnogobrojnim salonima, ali samo znalci vas mogu uputiti u one najbolje. Velika turistička potražnja proizvela je i visoku ponudu što je urodilo nižom kvalitetom. Tako u salonima za masažu često rade i neprofesionalni maseri, tek toliko da popune željeno mjesto, a vještinom masaže ovladali su do mjere da vas mogu rukom stisnuti za rame, bez ikakvog pravog efekta.
Europska zima najbolje je vrijeme za posjet Tajlandu. Ipak, to je i sezona kada su gužve, ali i cijene najviše. Ukoliko se onamo uputite tijekom ljeta, naići ćete na kišnu sezonu, ali na bitno niže cijene i manju gužvu – pogotovo na otocima.
Tekst i foto: Hrvoje Ivančić
Foto: Shutterstock