Koja je Vaša omiljena knjiga?
Omiljena knjiga za mene ne postoji. Postoje samo različite faze u životu i emocionalni paket koji ih prati. Izbor naslova koje čitam mijenja se s iskustvom koje proživljavam. Vjerujem da je najbolje čitati knjigu koja vam leži u određenom trenutku. Ne treba previše razmišljati, malo prolistate knjigu i odmah je jasno sviđa li vam se ili ne. Knjiga i čitatelj trebali bi biti u harmoniji, inače nema smisla, mehaničko je i mrtvo.
Činjenica jest da je dolaskom moderne tehnologije i novih medija popularnost knjige značajno pala. Što vidite kao slamku spasa? Kako najbolje približiti knjigu nekome tko ne čita?
Ima raznih načina kako popularizirati knjige. Smatram da većina onih koji se bave ovim područjem radi izvrstan posao, ali u suprotnom smjeru. Kultura je, zbog elitizma i uskog pogleda na ono što vrijedi čitati, postala zadnje mjesto na koje mladi odlaze po svoju dozu umjetnosti. Moj put je plasiranje knjige kao normalnog dijela života i poticanje čitanja kao zabavne aktivnosti kojoj se veselite. Krajnji cilj je da jedva čekate vratiti se kući i uzeti knjigu u ruke te je čitati duboko u noć, zaboravivši na vrijeme.
Možete li nam izdvojiti tri recentna naslova koja moramo pročitati ove zime?
Obavezno pročitati:
Mlijeko i med – Rupi Kaur. Zbirka poezije koja je neočekivano postala fenomenalan bestseler. Rupi je doslovno napravila čudo, iskoristila je društvene mreže kako bi stekla obožavatelje te potom objavila knjigu sama. Ovaj je naslov trenutačno najprodavanija knjiga u Americi ove godine.
Priče za laku noć za mlade buntovnice – Elena Favilli i Francesca Cavallo. Zbirka priča o životima i postignućima velikih žena. U zbirci je ispripovijedano stotinu života koji mogu biti velika inspiracija svakoj djevojčici. Knjiga je i vizualno prekrasna jer svaku priču prati maštovita ilustracija.
Homo deus – Yuval Noah Harari. Druga knjiga izraelskog profesora povijesti. Zvuči dosadno, zar ne? No Yuval je istinski genij koji posjeduje dar pisanja kakav intelektualci rijetko imaju. Otvara um, zabavlja, podučava. Remek-djelo.
Što biste poručili nekom mladom umjetniku ili umjetnici koji su na početku spisateljske karijere?
Ovim me pitanjem precjenjujete. Nisam autor niti imam te ambicije. Ipak, nekako mi je logično napisati sljedeće – ako pišete to činite zbog sebe. Smetaju li vam kritike, prestanite pisati. Drugo, kada započnete nešto, učinite to do kraja, odustajanje je loša ideja, radije nemojte ni početi.
Foto: Matea Smolčić Senčar